Sobota, 20 dubna, 2024
- Komerční sdělení -spot_img
DomůFinanceOdvrácená tvář olympiád. Rozpadající se sportoviště a dluhy

Odvrácená tvář olympiád. Rozpadající se sportoviště a dluhy

Olympijské hry jsou pro pořádající státy velkou finanční zátěží. Dalším problémem jsou i následně nevyužité a mnohdy až chátrající sportoviště, která nepřipomínají už vůbec nic z olympijskéh lesku.

Olympiáda v Jižní Koreji 2018 je bezesporu sportovní událostí, kterou sledují sportovní fanoušci po celém světě. Výběr elitních sportovců světa bojuje v nejrůznějších disciplínách o cenné kovy ze zlata, stříbra a bronzu.

Záměrně nemůžeme použít sousloví nejlepší sportovci světa, protože na letošní olympiádu se nepodívali například hráči z hokejové NHL, nebo ruští sportovci podezřelí, či obvinění z dopingových podvodů. Letošní olympiáda má tak obvzláště v hokejovém turnaji punc nižší soutěže. I přes tyto nedostatky je ovšem zimní olympiáda parádní sportovní akcí.

————————————————————————————————————————

TIP: Nová kasina s bonusem bez vkladu

————————————————————————————————————————

Zapomínat nesmíme ovšem ani druhou stránku věci, která je téměř neméně podstatná. Financí totiž olympiáda spolkne ohromné množství. Přibližné náklady na olympiádu v Pchjongčchangu se totiž vyšplhali až do výše 270 miliard korun. To je přibližně o 90 miliard více než byl původní plán nákladů. Například gigantický olympijský stadion uvítá pouze 4 ceremoniály. Nebude se na něm konat žádná disciplína a po skončení her se zase zboří. Celá tahle zábava vyjde na 2 miliardy korun.

Plýtvání je obecně velkým problémem novodobých olympijských her. Minulé zimní hry v ruské Soči dokonce překročily hranici biliónu korun. To jsou zkrátka neuvěřitelné částky, které prostě sama olympiáda nikdy zaplatit nezvládne. Pak samozřejmě finanční zatížení dopadne plnou vahou na pořadatelské státy.

Kanadský Montreal se například po olympiádě v roce 1970 zadlužil na 30 let. Letní olympiáda v Aténách zase výrazně přispěla k zadlužení Řecka, které otřáslo celou eurozónou. Původní odhady na řeckou olympiádu byly přitom o 270 miliard korun nižší než výsledný účet. Vskutku brilantní odhad řeckých pořadatelů.

Dalším problémem jsou po proběhnutí olympijských her nevyužitá sportoviště. Stačí se podívat na chátrající místa ze Soči, pro které se zkrátka nenalezlo využití. Jižní Korea alespoň plánuje z olympijské vesničky zbudovat obytné domy pro jihokorejské obyvatele.

Jižní Korea se nicméně s následky olympiády možná bude potýkat víc než je zdrávo i kvůli velké provázanosti liberální části poloostrova s kryptoměnami. Kryptoměna Bitcoin totiž v poslední době neustále padá a jihokorejští investoři tím trpí a nezbývá jim než doufat, že se Bitcoin dostane na původní hodnoty. Olympiáda se totiž dokáže prodražit i tímto způsobem.

Pokud se totiž i Jižní Korea dostane po skončení her do finančních problémů, je dost možné, že se příště už země do pořadatelství příliš nepohrnou. V absurdním scénáři se nám tak například v budoucnosti může stát, že si olympijské hry zahrajeme už jen na playstationu a příznivci sázení na sporty budou moci kontrolovat jen tikety loterie Sazka. A to si přece nemůže přát žádný sportovní fanoušek.

info@press-media.cz
info@press-media.cz
Tiskové zprávy pro Vás vydává Press Media - info@press-media.cz
- Komerční sdělení -spot_img

Most Popular

Recent Comments

marques pas cher on Vyhlídkový let balonem
peggrzfklx on Vyhlídkový let balonem