Pondělí, 29 května, 2023
- Komerční sdělení -spot_img
DomůFinanceBusinessŠpatné oblečení - mohou vás kvůli tomu i vyhodit?

Špatné oblečení – mohou vás kvůli tomu i vyhodit?

Zaměstnavatel má právo na to, nastavit pro své zaměstnance pravidla oblékání. Pokud je nebudete dodržovat, hrozí vám v určitých případech postih a dokonce i výpověď. Ve kterých případech je výpověď zakázaná?

Jak může vypadat požadavek na dress code

Zvláště u pracovních pozic, které při pracovních příležitostech přichází do styku se zákazníky, mají zaměstnavatelé tendenci určovat dress code. Tato speciální pravidla oblékání a vzhledu a jejich formální standart s vámi dojedná zaměstnavatel v rámci pracovní smlouvy nebo je určí speciálním vnitřním předpisem. Každý zaměstnavatel mívá na dress code svých zaměstnanců jiné požadavky. Někteří se zaměřují na letní sezónu a specifické letní oblečení a obutí. Například regulují, aby jejich zaměstnanci nenosili boty s volnou špičkou a patou a u mužů si nepřejí, aby nosili kraťasy nebo šortky. Někde jsou požadavky na oblečení obecnější – například zaměstnavatel požaduje nošení výhradně formálního nošení – u mužů společenský oblek, u žen šaty nebo kostýmek. Mírnější požadavky pak zakazují mužům obyčejná trička (která musí nahradit košilí) a ženám topy na ramínka. Někdy se můžete setkat i s požadavkem na zakrytí tetování. Některé společnosti dokonce mají určenou i barvu oděvu, který je možný do zaměstnání nosit, takovou klasiku představuje bílý oblek u pomahacích profesí, jakou jsou doktoři, sestřičky, ale mnohdy i pracovníci v domovech důchodců.

TIP: Pokud nejste se svou současnou prací spokojení, proč ji nezměnit? Největší nabídku pracovních míst nabízí hitprace.cz.

Co se stane, když dress code nedodržíte?

Pokud určený pracovní oděv není součástí osobních ochranných prostředků, nestanovují právní předpisy zaměstnanci povinnost, aby při práci používal oděv určený zaměstnavatelem. Pokud jsou ale požadavky na dress code stanoveny vnitřním předpisem, je možné na základě nedodržování tohoto předpisu za nedodržování požadavků stanovených zaměstnavatelem pro výkon práce se zaměstnancem rozvázat pracovní poměr. I to však má svoje pravidla – dát zaměstnanci výpověď za nedodržování dress code není možné, pokud je zaměstnanec v ochranné době. Jako ochranná doba se počítá doba pracovní neschopnosti, těhotenství či mateřská a rodičovská dovolená

info@press-media.cz
info@press-media.cz
Tiskové zprávy pro Vás vydává Press Media - info@press-media.cz
- Komerční sdělení -spot_img

Most Popular

Recent Comments