Takzvaní lovci tornád byli předmětem mnoha dokumentů i hollywoodských filmů. A jistě jste o nich slyšeli i vy! Pro tyto lidi je sledování a studování tornád celoživotní vášní. Mnohdy za to také zaplatí daní nejvyšší. Proto jen velmi málo z nás by se ke kolosům, jakými tornáda jsou, dobrovolně přiblížilo. Lovci tornád ale mají nervy z oceli.
Největší tradici má stormchasing v USA. Může za to skutečnost, že v oblasti zvané Tornado Alley se každoročně vytvoří několik set tornád. Nikde jinde na světě se s tolika tornády nesetkáte. Přesné hranice tohoto pásma nejsou dány, avšak nejčastěji se jeho trasa uvádí od sever Texasu přes Oklahomu, Kansas až do Nebrasky.
Lovci tornád se běžně najezdí tisíce kilometrů, jen aby byli na relativně krátký moment svědky velkolepé bouře, jejíž vyvrcholení je v „nejlepším“ případě tornádo. Vybavení se může lišit od jediného fotoaparátu či mobilní meteorologickou stanici po obrněné vozidlo jezdící přímo do středu tornáda. Může to znít neuvěřitelně, jedno takové si ale nechala udělat například televizní stanice Discovery Channel pro svůj pořád Storm Chasers. V tornádu se pak natáčelo moderní IMAX kamerou. Záběry jsou skutečně úžasné!
Stormchasing v ČR
Čeští stormchaseři se za tornády obvykle nehoní. I když několik desítek „menších“ se jich u nás také objevilo. V našich podmínkách jde především o bouřky a jejich fotografie či měření různých veličin (jako směr a rychlost větru, teplota, intenzita deště a blesků) pro akademické účely. I tak je ale cítit všudypřítomné nebezpečí, neboť jádro bouřek umí být velmi silné. Projevuje se zejména nejintenzivnějším deštěm, někdy kroupami a občas velmi silnými nárazy větru (downbursty).
Lovce bouřek u nás můžete najít například v okolí Prahy.