Bourání rodinných domů je někdy jediné řešení. Člověk má sice k dané stavbě jistý vztah, budí v něm jisté emoce, na druhou stranu pokud nemovitost ohrožuje své okolí, respektive se stává obecně nebezpečnou, není času nazbyt – dům musí k zemi. Demolice však nemůže proběhnout tak, že si „usmyslíte”. Musíte mít po ruce demoliční výměr, bez něj není možné zahájit bourací práce. Tedy za předpokladu, že byl objekt postaven na základě stavebního povolení.
Když dům není zakreslen v katastru nemovitostí
Pokud dojde k zjištění, že dům není zakreslen v katastru nemovitostí, bourací práce nabydou nových rozměrů a celý proces se navíc ještě prodlouží. Bohužel, je to tak. Plány zkrátka musí být, stejně tak musí být dům zakreslen. Aby tedy mohlo dojít ke zbourání stavby, tímto krokem se musí stavba zlegalizovat a poté padnout k zemi.
Holt i v tomto případě je nutné postupovat podle legislativy.
Jak požádat o demolici?
Aby bylo bourání stavby povoleno, musí být podána žádost o demolici. Jedná se o úřední dokument, který se bude zasílat stavebnímu úřadu. Po jeho odeslání zájemci o zbourání dané nemovitosti jenom čekají. Buďto dojde ke schválení žádosti, nebo naopak k jejímu zamítnutí.
Ano, i v tomto případě může dojít k zamítnutí demoličního záměru. Pokud se v žádosti ale nevyskytují žádné markantní chyby, pokud jsou splněny veškeré podmínky potřebné pro udělení souhlasu, odstranění stavby většinou proběhne během prvních třiceti dnů.
Pokud dojde k odsouhlasení demolice, je klíčové nechat stavbu zbourat v co nejkratším termínu. Protože i souhlas týkající se zbourání demolice má svůj datum trvání. Obvykle má demoliční výměr neboli souhlas k demolici trvání jeden rok ode dne, kdy nabude právních účinků.
Došlo k zaniknutí demoličního výměru a vy jste ještě nestihli stavbu zdemolovat? Souhlas je možné prodloužit, a to na základě písemné žádosti.
https://bydleni-inspirace.cz/fototapety-ozivuji-prostor/
https://bydleni-mag.cz/
https://bydlete-moderne.cz/neuklizejte-vanoce-drive-nez-sesteho-ledna/