Baví vás naše povídání o tajích našeho těla? To je dobře, protože pro vás máme pokračování. Proč nejít více do hloubky a nerozvinout vědomosti načerpané na základní a střední škole? Můžeme se zamyslet nad věcmi, které nám až doteď přišly tak nějak samozřejmé. Přitom jsou fascinující! Naposledy jsme se zabývali žaludkem a slepým střevem. Dnes pokračujeme jak jinak, než střevem tlustým,které zpracovává potravu jako poslední.
Co zajímavého se o něm dozvíme?
Tlusté střevo ve své činnosti „nikam nespěchá“. Pracuje pomalu a důkladně, zpracovává to, co tu na něj ještě zbylo po projití celým trávicím traktem, a že toho není zrovna málo. Věděli jste, že proces zpracování v tomto konečném úseku střeva trvá až 16 hodin?
V tlustém střevě se vstřebá to, co se jinde nevstřebalo, a navíc je tu nezbytná spolupráce se střevní flórou. Tělu jsou dodávány cenné mastné kyseliny, vitaminy skupiny B a vitamin K. Důležité minerály, jako je vápník, jsou rovněž vstřebávány zde!
Poslední metr střeva vyvažuje hospodaření lidského těla s vodou, dochází zde k jejímu zpětnému vstřebání a zahuštění zažitiny.
Nelze opomenout význam ve vstřebání tuků. Tuk se totiž vstřebává přes lymfatický systém, protože by drobné krevní cévky ucpal. A to, že je lymfatický systém nezbytný pro naši imunitu, ví asi každý. Aby lymfatický systém dobře fungoval, nesmí být zanesený a ucpaný toxiny. Proto je pro likvidaci onemocnění spojených s nefunkční imunitou tolik ceněný lék Wobenzym, dodávající tělu enzymy, které mu nejsou nijak cizí, naopak, podobné si pro tyto účely tělo také vyrábí, ovšem někdy zkrátka nestačí. Výborný je Wobenzym při infekcích virových, bakteriálních i kvasinkových, které dnes nejsou nic výjimečného.
Poslední centimetry tlustého střeva jsou neméně zajímavé. To, co se zde vstřebá, totiž nejde nejprve do jater a až pak do těla, ale přímo do krevního oběhu. Je to výhodné při aplikaci čípků, léky se touto formou vstřebají přímo a nezatíží játra.