Pondělí, 5 června, 2023
- Komerční sdělení -spot_img
DomůFinanceBusinessÚnikové hry převedené z obrazovky do reality

Únikové hry převedené z obrazovky do reality

Většina z vás bude únikové hry znát spíše v jejich elektronické podobě. Je totiž pravdou, že tato týmová zábava, která mimochodem prožívá v poslední době značný nárůst popularity, se původně skrývala ve virtuálním prostředí. Takzvané escape games (popřípadě exit games), jak zní jejich originální anglický název, existovaly dříve jako počítačové hry. Některé jsou dokonce vydávány v delších sériích dodnes – jmenujme třeba Cube Escape nebo již docela drastickou sérii Forgotten Hill. Málokoho překvapí, že s nápadem na jejich převedení do skutečného světa přišli jako první Japonci. Protože však v jejich podání slavily reálné únikové hry velký úspěch, rozšířily se záhy i do dalších zemí. Dnes již za tímto nevšedním zážitkem nemusíte cestovat nijak daleko, celou řadu jich najdete i u nás, a to nejen v Praze nebo v Brně, ale i v menších městech.

Únikové hry a jejich nejrůznější témata

Obrovskou výhodou únikových her je oproti jiným volnočasovým aktivitám jejich různorodost. Stačí, aby měl autor dostatečně bujnou fantazii, a může vás efektně přenést do jakékoliv doby a do jakéhokoliv prostředí. Téměř každý si zde přijde na své – výjimkou nejsou fantasy, válečné, ani hororové únikové hry. Máte-li s přáteli rádi Bondovky, určitě vás chytí a nepustí escape game, laděná do prostředí tajných agentů. Stejně tak se vám ale ve hře může stát, že budete prchat v časovém limitu z laboratoře šíleného profesora či z kanceláře StB, nebo chytat v roli detektiva nebezpečného a důvtipného vraha. Ve své době vzbudila velký rozruch i poměrně extrémní exit game, která vás měla přivést do prostředí nacistického koncentračního tábora (v současné době je pro svou kontroverzní tematiku zrušena). Máte-li tedy zájem si nějakou vyzkoušet, nabídka je široká a záleží čistě na tom, co si s kamarády přejete zažít.

Pravidla hry pomáhají tvořit poutavou atmosféru

Úniková hra má přirozeně, bez ohledu na téma, svá pevně daná pravidla. Není to jen o tom, že přijmete identitu agenta a hrajete si na něj. To rozhodně ne. Vás a vaše přátele (kterých může být různý počet, většinou od jednoho do čtyř) zavřou hned na začátku organizátoři do místnosti, kde celý příběh začíná. Princip hry je většinou takový, že najdete několik šifer, rébusů nebo hlavolamů a vaším úkolem je zdárně je vyřešit. Jestli budete spolupracovat, nebo si úkoly rozdělíte, to je na vás. Primárním účelem hry však je, abyste hráli týmově a užili si „únikovku“ jako skupinka. Každá vyřešená hádanka vás pak posouvá blíž a blíž k cíli. Buď vám pomůže vyřešit jiný problém, nebo vám přímo dá klíč k další cestě. Ve chvíli, kdy jste skutečně bezradní, bývají v hrách mechanismy, které vám nabídnou drobnou nápovědu. Využít byste je ale měli teprve tehdy, kdy skutečně nevíte, jak dál. Stejně tak byste neměli nijak komunikovat s lidmi venku, psaní zpráv nebo telefonování celou hru pokazí. Aby byla atmosféra skutečně autentická, jste v objektu sami a na řešení máte pouze omezený čas (v drtivé většině únikových her to bývá hodina). Po jeho uplynutí hra končí, a pokud jste se nedostali do cíle, pak jste prohráli. I to však ke hře patří a dělá ji to zajímavější.

Nebojte se to zkusit, stačí trocha zdravého rozumu

Určitě se nemusíte bát, že by hra byla již od začátku nad vaše síly. Tyto hry jsou určeny k tomu, aby je dokázal vyřešit každý, kdo zvládne trochu logicky zauvažovat a použít selský rozum. I ty nejsložitější hádanky totiž mají jednoduchý klíč. Naopak, pokud máte s escape games větší zkušenosti, může se vám po čase stát, že si je nedokážete užít, vytratí se vám moment překvapení. Pravda, stresovaní časovým limitem a ovlivnění atmosférou místnosti, která nemusí být vždy úplně pohodová, budete uvažovat jinak. Přesto si ale stojíme za tím, že projít únikovou hrou úspěšně může zvládnout každý. Pokud si však chcete celý příběh skutečně vychutnat, pak doporučujeme pečlivě vybírat vhodné téma. Dopředu se s kamarády dohodněte, jestli není někomu z nich proti srsti. Pokud ano, pak hledejte jinde. Nezapomeňte, že hra na vás vyvine určitý tlak. Není nic horšího, když někdo na místě zjistí, že třeba hororová tématika pro něj není. Hra je týmová a užijete si ji pouze tehdy, bude-li se bavit každý člen vaší skupiny.

info@press-media.cz
info@press-media.cz
Tiskové zprávy pro Vás vydává Press Media - info@press-media.cz
- Komerční sdělení -spot_img

Most Popular

Recent Comments