Sobota, 28 ledna, 2023
- Komerční sdělení -spot_img
DomůZprávyKulturaOpera Její pastorkyňa zahájí hudební Festival Janáček a Luhačovice 2016

Opera Její pastorkyňa zahájí hudební Festival Janáček a Luhačovice 2016

 

Lázně Luhačovice
Lázně Luhačovice

Lázně Luhačovice pořádají již 25. ročník prestižního hudebního Festivalu Janáček a Luhačovice, kterým každoročně lázně vzdávají hold skladateli Leoši Janáčkovi. Leoš Janáček byl častým hostem lázní a během svých pobytů zde nacházel bohatý zdroj inspirace pro svoji tvorbu. Letos vůbec poprvé zahájí v sobotu 11. července festival Janáčkova opera Její pastorkyňa na Lázeňském náměstí pod taktovkou dirigenta Petra Šumníka v nastudování Slezského divadla Opava. Hudební festival potrvá od 11. 7. do 15. 7. a v jeho rámci se představí i světově proslulá sopranistka Eva Urbanová. Milovníci hudby se mohou těšit i na další umělce –  slovenského tenoristu Petera Bergera, nejlepšího českého klavíristu Ivo Kahánka, vynikajícího hobojistu Viléma Veverku, houslistu Josefa Špačka, komorní orchestr Czech Virtuosi a Janáčkův komorní orchestr. O festivalu informoval Ing. Jiří Dědek, MBA, výkonný ředitel Lázní Luhačovice, a. s.

Lázně Luhačovice

 

Luhačovice jsou úzce spjaty s velikánem české hudby Leošem Janáčkem a jeho opakovanými pobyty ve zdejších lázních, které představovaly i jeden z inspiračních zdrojů jeho tvorby. K poctě skladatele je od roku 1992 pořádán hudební festival nesoucí ve svém názvu Mistrovo jméno a jméno místa jeho oblíbených návratů. U jeho zrodu stál hudební skladatel, nakladatel a muzikolog PhDr. Jaromír Dlouhý. V roce 2010 převzala přípravu a pořádání festivalu společnost Lázně Luhačovice, a. s. Za dobu svého trvání se zařadil k prestižním hudebním projektům v České republice. Svoji záštitu poskytoval od roku 1998 Prof. Ing. Václav Klaus, jako předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, a od roku 2003 jako prezident České republiky. V letech 2008 až 2013 byl festival pořádán pod záštitou paní Ing. Livie Klausové, CSc., a v roce 2014 převzala patronát paní Prof. Eva Blahová.

Lázně Luhačovice

Během 24 ročníků se v Lázeňském divadle, Společenském domě, zámecké kapli, kostele svaté Rodiny, Městském domě kultury Elektra a na Lázeňském náměstí uskutečnily 143 koncerty. Na stránky festivalové kroniky se zlatým písmem zapsala dlouhá řada českých i zahraničních světově proslulých umělců, sólistů, dirigentů, souborů, komorních orchestrů, filharmonických těles a pěveckých sborů, kteří jsou chloubou festivalu a luhačovických lázní. Na koncertech byla uvedena díla předních světových i českých hudebních skladatelů. Svoje neodmyslitelné místo měla a má tvorba Leoše Janáčka, z níž zazněl nejen výběr jeho komorních skladeb, ale také Glagolská mše, Sinfonietta, výběr z Lašských tanců, kantáta Otčenáš, premiéra instrumentace V. Spurným a B. Bakalou Janáčkovy klavírní skladby Sonáta I. X. 1905 Z ulice, Šumařovo dítě a další.

Bližší informace a program jubilejního ročníku je k dispozici na www.lazneluhacovice.cz/janacek .

 

Lázně Luhačovice připravují letos v Lázeňském divadle celou řadu pořadů jak z dramatického, tak i hudebního žánru. Velké pozornosti a oblíbenosti se těší Akademie Václava Hudečka, která letos vstoupí do svého 20. ročníku (1. – 12.8.). Na zahajovacím koncertu vystoupí držitelka ceny Thálie v roce 2007 sopranistka Anda-Luisa Bogza. Své stálé příznivce má přehlídka komorní divadelní tvorby Divadelní Luhačovice, jejímž kmotrem letos bude herec Roman Zach. Termín přehlídky je od 21. do 27. srpna. Od 7. do 10. září rozezní Luhačovice krásná a měkká slovenština při 4. ročníku Dnů slovenské kultury. Hosté se mohou mimo jiné těšit na vystoupení folklorního souboru Karpaty, vynikající divadelní představení Malé manželské zločiny s Milanem Lasicou a Martou Sládečkovou a na koncert prvotřídního swingového orchestru Fats Jaszz Band.

Příjemnou pohodu a odpočinek najdou hosté při kolonádních koncertech, které rozeznívají v letním období Lázeňské náměstí. Svoje kouzlo má i Kloboukový den (11. 9.), který pořádá Luhačovický okrašlovací spolek Calma. V mimosezonní období připravují lázně nabídku klubových programů v night clubu hotelu Alexandria****, kde zároveň po celý rok pořádají pravidelné taneční večery.

Lázně Luhačovice nabízejí nejen špičkovou lázeňskou péči a proslulé přírodní léčivé prameny, za jejichž blahodárnými účinky jezdí lidé z celého světa, ale i jedinečnou architekturu ve stylu lidové secese slovenského architekta Dušana Jurkoviče s překrásnými parky a okolní přírodou. Lázně Luhačovice jsou synonymem pro tradici a kvalitu lázeňské péče.

 

Bližší informace na www.lazneluhacovice.cz.

 

 

 

- Komerční sdělení -spot_img

Most Popular

Recent Comments