Rozhodli jste si půjčit? Pokud ano, následuje jedno velké rozhodnutí, a sice jestli sáhněte po nebankovní půjčce nebo po klasické bankovní půjčce. Finanční trh je spíše plný nebankovních úvěrů, ale ani bankovní úvěry se mezi nimi zcela neztratily. V případě, že zvolíte bankovní půjčku, musíte se připravit na dlouhé čekání na pobočce banky, kde to bývá obvykle na pár hodin. Je taky nutné mít už jakousi představu o úvěru, jelikož zaměstnanci pobočky vám budou chtít nabídnout úvěr, který pro vás není až tak výhodný, ovšem o ni za to dostanou provize tak vysoké, že si to ani nedovedeme představit. Proto je možná lepší zkusit to s nebankovními půjčkami.
Nebankovní půjčky si předem srovnejte online pomocí online srovnávačů a online kalkulaček. K nejoblíbenějším nebankovním půjčkám patří obecně rychlé půjčky online (což je například půjčka Rerum), nesmíme však opomenout ani půjčky bez registru nebo půjčky bez doložení příjmů, kde je však riziko vyšších úroků.
Ať už se rozhodnete zřídit si jakoukoli půjčku, máme pro vás seznam toho, na co si dát pozor, než si půjčku sjednáte.
Jestli nejsou splátky či úrok vyšší, než jste se domluvili
Jak již bylo zmíněno, mnohdy chtějí zaměstnanci poboček vytáhnout ze svých budoucích klientů co nejvíce, a tak jim dohodí nevýhodnou půjčku, která však znamená pro zaměstnance dosti velké provize. V současné době drtivá většina lidí se spálí ve chvíli, kdy si nezkontroluje, jestli výše splátek nebo výše úroků naprosto sedí. Někdy jsou zaměstnanci bank vypočítaví a opravdu zkusí o něco málo navýšit to, na čem jste se domluvili.
Pozor na další triky poskytovatelů půjček
Pozor si však obecně dejte na triky poskytovatelů půjček, které mohou být opravdu velmi ošemetné. Mezi triky například patří skryté poplatky, o nichž se raději dobře informujte nebo si jich povšimněte ve smlouvě. Obvykle jsou napsány malým písmem pod čarou.