Některé pracovní profese, jako jsou například lékaři, advokáti, soudní znalci nebo veterináři musejí mít ze zákona zřízené pojištění odpovědnosti pro situace, kdy způsobí pracovní chybou újmu na majetku či zdraví. Pro ně je povinné mít tuto pojistku sjednanou. U jiných profesí z řad OSVČ, zaměstnanců i právnických osob je pak na zvážení každého, jestli si toto pojištění zřídí. Proč by tak měli učinit?
Pojištění odpovědnosti vás chrání při nenadálých situacích
Pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu lze pořídit v řádu několika stovek ročně a rozhodně se oplatí do něho investovat. Při výkonu svého povolání totiž není tak někdy složité způsobit druhému škodu na majetku nebo zdraví. A co teprve, když v práci řídíte automobil jako profesionální řidič. Komunikace jsou mnohdy přetížené a o dopravní nehody není nouze.
Každý den se nějaká přihodí. Pojištění profesní odpovědnosti využívají ovšem i řemeslníci, a to nejen v tuzemsku, ale také v zahraničí na unijních pracovních trzích, protože pojištění má celosvětovou platnost. Mezi nejrizikovější profese patří hlavně topenáři, elektrikáři nebo instalatéři.
Jak stanovit pojistnou částku?
U zaměstnanců se pojistná částku pohybuje maximálně okolo 4,5násobku jejich průměrné mzdy. Jedná se o nejvyšší možnou částku, kterou po nich může uplatňovat zaměstnavatel za situace, že zaměstnavatel mu způsobí svou činnosti neúmyslnou škodu. Pokud však škoda vznikla úmyslně, v opilosti nebo za použití jiných návykových látek, tak se tento limit na to nevztahuje.
U koho se nechat pojistit?
V případě, že vybíráte vhodnou pojišťovnu pro pojištění profesní odpovědnosti, je na zvážení také to, jaké zkušenosti daná pojišťovna má a jaký je obor její působnosti. Například pojišťovna ERGO funguje na trhu od roku 1994. Je to dostatečně dlouhá doba na to, aby pojišťovna nabízela opravdu kvalitní služby, a to po celé Evropě.
Pojištění profesní odpovědnosti mi mělo patřit k základní výbavě každého zaměstnance.